Úvod / Vycházející hvězda v obraně Komety? Stanislav Svozil má k ní velmi nakročeno!

Vycházející hvězda v obraně Komety? Stanislav Svozil má k ní velmi nakročeno!

Stanislav Svozil #11, na fotce ze zápasu v Olomouci, kde vstřelil svůj premiérový extraligový gól. V této sezóně nastoupil k 41 zápasům s bilancí 2+3

Napsáno toho o něm během sezóny bylo v médiích relativně hodně. Taktéž chvály na něj se rozhodně nešetřilo ze všech stran, samozřejmě včetně z řad brněnských fanoušků, kteří si ho oblíbili a kteří mají rozhodně jasno v tom, aby byl nastálo a pravidelně nasazován do sestavy A týmu a nadále vyvíjel mezi dospělými hráči svůj silný potenciál a talent. A právem! Hokejovou sezónu snů ve velmi mladém věku šestnácti let si mohl užívat, dnes už si můžeme troufnout napsat, nově zabudovaná stálice a zároveň pilíř modrobílé Komety obránce Stanislav Svozil .

V poslední době se v hokejovém celosvětovém prostředí rozjel trend omlazování, kdy mladí hráči svým talentem a hokejovými dovednostmi ční nad svými vrstevníky a hojně se v brzkém věku prosazují v profesionálních soutěžích mezi dospělými. V tomto výjimkou není ani brněnská Kometa, která ze své líhně posledních pár let začala výrazněji produkovat své mladé talenty, kteří do sestavy seniorského týmu nenakoukli jen na pár zápasů, ale dokázali se v něm usadit nastálo a dokonce rovněž dokázali i rozhodovat důležité zápasy, včetně těch ve vyřazovací části Play off. Budiž toho pár příkladů, jakým je třeba rychlík Luboš Horký, jeden z těch mladíků, co se již v sestavě brněnského týmu dokázali prosadit a který svými silnými a svižnými nohami dovede soupeře zamotat a hlavně svojí rychlostí přebruslit a vytvořit si tak pozici pro střelbu na branku.

Vůbec snad první mladičký hráč, který se dostal do povědomí hokejové veřejnosti, byl Martin Nečas . Zajímavé je, že spolu se Stanislavem Svozil mají jedno společné - nebyla na nich poznat žádná nervozita a když už, nedají ji najevo. Zatímco Nečase jako mladý ofenzivní útočník plnil svoji roli a dokázal ji zužitkovat důležitými góly, u Svozila se během jeho premiérové sezóny od samého počátku projevovala chut' zkusit i něco z útočných choutek z postu obránce. Sršelo z něj velké sebevědomí a pohoda. Hned brzy naznačil, že z něj ofenzivní obránce také bude. Na svůj věk si při přechodu útočné modré čáry z vlastního obranného pásma dovoloval vcelku hodně. Kromě vysokého a obdivuhodného sebevědomí mu při zakládání útoků z pozice obránce na ,,vlastní pěst'' nechyběla potřebná dávka drzosti pro tyto výjezdy do útočné třetiny, kdy si dokázal obhodit mnohem zkušenější obránce, než je Svozil sám a dokonce střelou i ohrozit soupeřovu branku.

Kromě výše jmenovaných nesmíme zapomenout i na další mladou krev v týmu z jihomoravské metropole a tím je Karel Plášek , který za dobu svého působení již také něco v Extralize v Modrobílých barvách odehrál a dokonce rozhodl i zápas v loňském Play off, kdy se trefil rozhodujícím gólem na 3:2 v prodloužení, v semifinálové sérii proti výtečně hrajícím libereckým Bílým Tygrům. Tenkrát Karel Plášek svojí trefou způsobil domácí radost, velké nadšení a ještě větší tranzové šílenství, které v těch vteřinách ve všech sektorech Ronda panovalo! Je to důkaz, že i mladí hráči by se podceňovat neměli a pokud mají určitou průpravu ze své dorostencké nebo juniorské soutěže a jsou skutečně velmi šikovnými hokejisty a nadějemi, pak mohou svůj hokejový potenciál a um zužitkovat i ve vrcholové části mezi dospělými. Nenašli byste jediného fanouška Komety, který by úspěchy mladého hráče nekvitovali.

 

Když se vrátíme ke Standovi Svozilovi, jistě netřeba připomínat to, že majitel Komety, pan Libor Zábranský, musel být jistě potěšen nad tím, jak se mladému talentu mezi dospělými hráči daří a jak se dokázal na svůj nízký věk vypořádat s dospělým hokejem. Nicméně, zřejmě by to nedokázal s takovou noblesou a přehledem, kdyby u sebe neměl jednoho z učitelských part'áků, s Michalem Gulašim, který rozhodně umí tvrdit muziku. Takže kromě obranných činností, které se od svého zkušenějšího kolegy může naučit a sbírat tak zkušenosti, se může postupem času fyzicky vypracovat do role mladého obránce, který bez respektu nejen, že bude útočit a vyslouží si posléze při střídání na lavičku potlesk publika z hlediště, ale také, že svým tělem tvrdě a čistě zastaví útok soupeře.

Ale to je ještě daleko. Každopádně Stanislav Svozil hned svou první sezónu ukázal, co v něm je a určitě je v Brně příslibem. A co víc - dokázal se i gólově prosadit a to 10. ledna letošního roku, kdy poprvé střelou ze své hokejky rozvlnil sít' na ledě olomoucké Mory. Netrvalo to dlouho a o čtrnáct dní později se prosadil znovu, tentokrát v Pardubicích, které navzdory trápení posledních dvou let a letos pod strašákem přímého sestupu z Extraligy, už jen tak tak uhájily extraligovou příslušnost. Na domácí půdě v Rondu se zatím neprosadil, ale nemůžeme očekávat všechno během jedné sezóny, i když by se žádný Modrobílý příznivec brněnského hokeje nebo přímo velký fanoušek Stanislava Svozila nezlobil.

Za nedokončenou sezónou 2019/2020 v tabulce pravdy nasbíral 183 cm vysoký a téměř 80 kg těžký obránce v 41 zápasech 15 plusových bodů při standardním počtu hráčů na ledě, když vynecháme mínusové hodnocení. Musíme se přece dívat na to pozitivní, což kolem Standy převládá. Tedy +15 za jednu sezónu - to je velmi solidní číslo. kdo ví, třeba by toho dokázal zužitkovat i v Play off. Bývá nepsaným pravidlem, že se v Play off začnou prosazovat hráči, kteří jinak v základní části tápali. V případě Stanislava by se jednal po základní části o další vrchol, nebot' góly vstřelené ve vyřazovacích bojích mají ještě větší lesk.

 

Nicméně, nic se nedá dělat, Play off se kvůli pandemii nehraje. Avšak není potřeba smutnit, že se závěr sezóny nedohrál. Ono se sice říká, že další sezóna je zpravidla těžší, než ta uplynulá. Jelikož Standa svými výkony a schopnostmi na sebe upozornil, budou si ho soupeři více hlídat. Standa je na samém počátku hokejového vývoje a bude jenom lepší a lepší. Tedy samozřejmě nejeno, on, ale i protihráči z celé extraligy budou muset být více na pozoru a obezřetní. Pevně věříme, že náš obránce bude vždy ten, kdo ze souboje vyjde lépe.

Co je ale na něm však vysoce obdivuhodné a co možná mnoho fanoušků za posledních několik let nepamatuje, je jeho neohrožené sebevědomí a klid. Pravda, Standa při rozhovorech v médiích říkal, že se snaží každý zápas brát jako jeden z těch mnoha dosavadních, které ve své slibné kariéře již odehrál. Nemyslí na ty rozdíly, že hraje s dospělými a že hraje před tisícovkami lidí. Ovšem i to z něj dělá velmi silného a odolného hráče. Né každý by to totiž v jeho šeštnácti, sedmnácti letech ustál. Standa to dokázal a pokud bude zase všechno ''při starém'', může se těšit na start nového extraligového ročníku 2020/2021, potažmo na první letní přípravné zápasy, ve kterých bude moct on a také jeho spoluhráči pilovat formu.

Standa jistojistě bude mít svůj sen, který má drtivá většina mladých hokejistů všech možných kategorií - zahrát si v NHL. Již ted' není pochyb o tom, že pokud neusne na vavřínech a bude na sobě dál ve všech směrech pracovat, svého působení v Severní Americe se jednou dočká! A stejně tak jako u ostatních bývalých Komet'áků mu to bude každý fanoušek Komety přát! Do toho času se mezitím budeme moct těšit a radovat z jeho sebevědomí, přehledu, klidu a z jeho herního rozvoje před našima očima. Držíme Ti palce, Stando!

 

 

K přidání komentáře se prosím přihlašte
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace